Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację projektu związanego z wykonaniem elementów systemu załadunku ropy i gazu na norweskie pole Gina Krog.
Wykonane przez EPG elementy systemu załadunku Submerged Turret Loading (STL) oraz Riser Base ważą łącznie 500 ton. Riser Base zostanie zainstalowany na dnie morskim i posłuży do przekazywania surowca na powierzchnię, natomiast turret będzie przekazywał ropę bezpośrednio na jednostkę FSO (Floating Storage and Offshore Unit).

Projekt stanowi przykład kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy Energomontażem-Północ Gdynia i NOV APL. Rok temu w Gdyni powstała konstrukcja SAL (Single Anchor Loading), która była przeznaczona na pole wydobywcze Greater Stella, a kilka miesięcy temu dwa turrety na projekt Hebron. Tym razem EPG wykonał znacznie większą i bardziej skomplikowaną konstrukcję, którą można zaliczyć do konstrukcji offshore z najwyższej półki. Średnica elementu wynosi 11,2 m natomiast wysokość 13 m. Konstrukcja wymagała zawansowanej obróbki mechanicznej i utrzymania wysokich standardów tolerancji wymiarowych. System STL to jedno z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań do cumowania i przekazywania ropy na jednostki FSO.

Pole Gina Krog położone jest w norweskiej części Morza Północnego, głębokość wody w tym miejscu wynosi około 116 m. Produkcja ropy i gazu z tego złoża ma ruszyć na początku 2017 r., zasoby pola szacowane są na około 225 milionów baryłek.

Klient Energomontażu – APL (Advanced Production Loading) jest norweską firma inżynierską, specjalizującą się w dostarczaniu systemów załadunku i transferu dla platform wiertniczych i statków. Od 2010 r. APL jest częścią National Oilwell Varco.