Energomontaż-Północ Gdynia zakończył produkcję wciągarki statkowej na jednostkę FPSO. Konstrukcja trafi do Singapuru, gdzie firma BW Offshore buduje jednostkę na projekt Catcher.
Wciągarka powstała na zamówienie NOV APL. Konstrukcja waży 53 tony, a jej udźwig wynosi 800 t. W Singapurze zostanie zainstalowana na jednostce FPSO, która docelowo będzie wydobywać, oczyszczać i przeładowywać ropę z pola Catcher w brytyjskim obszarze Morza Północnego. Złoże ropy naftowej Catcher zostało odkryte w sierpniu 2010 r., jego zasoby szacowane są na 96 milionów baryłek.

Energomontaż-Północ Gdynia regularnie współpracuje z norweską firmą NOV APL – wśród konstrukcji wykonanych na zlecenie tego klienta można wymienić m.in. konstrukcje SAL na pole Greater Stella, turrety na projekt Hebron czy konstrukcje STL na pole Gina Krog.

Klient Energomontażu – APL (Advanced Production Loading) jest norweską firma inżynierską, specjalizującą się w dostarczaniu systemów załadunku i transferu dla platform wiertniczych i statków. Od 2010 r. APL jest częścią National Oilwell Varco.