Energomontaż-Północ Gdynia rozpoczął realizację kontraktu związanego z projektem Aasta Hansteen. Prace rozpoczęły się od zwijania blach w siedmiometrowe cargi, które następnie przy pomocy słupowysięgników zostaną połączone w większe elementy.

Na zlecenie norweskiego koncernu Aker Egersund AS EPG wykonuje konstrukcje kotw ssących, które zostaną dostarczone na pole wydobywcze Aasta Hansteen w celu zamocowania platformy do dna. Zlecenie wykonywane jest w otwartej rok temu hali obróbki mechanicznej.

Pole wydobywcze Aasta Hansteen ( wcześniejsza nazwa Luva) zostało odkryte w 1997 r. Morskie pole gazowe jest oddalone o około 300 km od wybrzeża Norwegii, głębokość wody w tym miejscu przekracza 1300 m. Do końca 2016 r. powstanie na nim pierwsza na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i największa na świecie platforma typu Spar. Jest to rodzaj pływającej platformy zacumowanej za pomocą cylindrycznej kolumny. Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim na bardzo głębokich wodach.

W pierwszym tygodniu lipca EPG otrzymał także nowe kontrakty od National Oilwell Varco. Pierwsze zamówienie norweskiego koncernu dotyczy wykonania dwóch dźwigów statkowych – każdy po około 60 ton. Jednocześnie NOV zamówił w EPG wciągarkę na statek offshore.