We wtorek 21 października do Gdyni wpłynęła platforma wiertnicza “Petrobaltic”, która zostanie przebudowana przez spółki z Grupy MARS na platformę eksploatacyjną. O kontrakt walczyły dwie trójmiejskie grupy stoczniowe, które coraz częściej pojawiają się w branży jako konkurenci; grupa Remontowa Holding oraz Mars Shipyards & Offshore.

W przetargu na przebudowę platformy Lotos wyraźnie stawiał na doświadczone i stabilne stocznie. Mogły w nim uczestniczyć firmy, które na swoim koncie mają projekty związane z budową/przebudową platform wiertniczych lub statków typu “jack-up vessel”. Wykonawca musiał też posiadać odpowiedni potencjał techniczny oraz personel, wykazać że uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie nie niższym niż 400 mln zł rocznie w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych i posiadać kapitał własny na poziomie nie mniejszym niż 200 mln zł.

Zwycięzca kontraktu to należący do skarbu państwa Mars Shipyards & Offshore, w którego skład wchodzą: Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia i Stocznia Crist wraz z zagranicznym partnerem – stocznią Dubai Drydocks World. Spółki tej grupy działają na terenach dawnej Stoczni Gdynia, posiadają duży potencjał produkcyjny, dobrą infrastrukturę oraz doświadczenie w budowie i remontach statków, budowie wielkogabarytowych konstrukcji offshore i jednostek typu “jack-up vessel” (“Vidar”, “Innovation”). Tą konkretną inwestycją zajmą się spółki: Energomontaż Północ Gdynia, Stocznia Remontowa Nauta i Crist. Zagraniczny partner Stoczni Crist – Dubai Drydocks World (międzynarodowy dostawca usług offshore dla sektora stoczniowego oraz energetyki) gwarantuje też doświadczenie związanie bezpośrednio z budową i przebudową platform wiertniczych.

W ramach przebudowy zostaną usunięte istniejące urządzenia i instalacje, a uzyskane miejsce posłuży do zamontowania instalacji produkcyjnych. Zostanie również przeprowadzona fabrykacja, montaż i wyposażenie dwóch sekcji kadłuba, demontaż nóg kratownicowych, montaż nowych nóg cylindrycznych, modyfikacja i powiększenie części mieszkalnej platformy.

Po zakończeniu prac platforma ma zostać skierowana na bałtyckim złożu B8 i stanie się jego centrum produkcyjnym.

Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planowane jest na koniec 2015 r., choć w związku z przesunięciem się terminu przebudowy platformy (jak dotąd o miesiąc) rozpoczęcie produkcji zapewne rozpocznie się z opóźnieniem. Potencjał wydobywczy złoża oszacowano na 3,5 mln ton ropy naftowej, a LOTOS Petrobaltic zakłada pozyskiwanie z niego około 220 tys. ton ropy rocznie.

Wartość kontraktu szacowana jest na ponad 110 mln złotych.

MN